>
Objavljen: 21. 10. 2020

Danes sem za tiste, ki vas zanima streamanje konzolnih iger, a ne veste kako bi se tega lotili, sestavil zanimivo rešitev.

Kot je bilo pri zadnjih gamerskih rešitvah že večkrat omenjeno, je streamanje vedno bolj v porastu. Če je izvedba z računalnikom nezahtevna (potrebujete le računalnik in igro, lahko dodate še mikrofon in spletno kamero), pa je lahko izvedba s konzolami malo bolj zakomplicirana. Zato vam bom predstavil prikladno rešitev za streamanje konzolnih iger. Zahvala gre podjetju Tech Trade d.o.o. Trzin (ogled celotne ponudbe na tej povezavi), ki je s podarjeno opremo omogočilo dejansko izvedbo te rešitve.

V svojem primeru sem uporabil konzolo Nintendo Switch, lahko pa bi se uporabilo tudi katero koli drugo konzolo (PlayStation 4 ali Xbox One X, oziroma Playstation 5 ali Xbox Series X, če ste eden izmed tisti “srečnežev”, ki imajo dobavo konzole zagotovljeno), seveda z nekaterimi omejitvami.

Začnimo pri potrebni opremi. Ker se pogovarjamo o streamanju konzolnih iger, seveda najprej potrebujemo konzolo, kar je v mojem primeru, kot že omenjeno, Nintendo Switch. Potrebujemo tudi TV (ali zaslon s HDMI priključkom), in pa računalnik (ali prenosnik) s stabilno internetno povezavo (če ste tako kot jaz v tej rešitvi uporabljali Wi-Fi), s katerim bomo igro dejansko streamali.

Celotna postavitev za stream

Sedaj pa nekaj besed o opremi, ki omogoča streamanje, in pa ima tudi več možnosti izbire takšne opreme, ki vam najbolj odgovarja.

Ker je za najboljšo izkušnjo potrebna slika s konzole na TV-ju, sem moral najprej rešiti problem “deljenja” slike tudi s kartico za zajem. Zato sem uporabil množilnik slike podjetja Aten. Množilnik Aten VS-182A (ogled in nakup možen na tej povezavi) omogoča prenos 4K ločljivosti iz ene naprave na dva zaslona, to pa omogoča množenje slike konzole tako na TV, kot tudi na kartico za zajem.

Video grabber za zajem namizja konzole je prav tako s strani podjetja Aten, in sicer Aten UC3020 (ogled in nakup možen na tej povezavi). Video grabber za delovanje potrebuje računalnik, ki ima USB tip-C ali tip-A priključek (standard USB 3.2 Gen1), ima naložen operacijski sistem Windows 7 ali novejši oziroma Mac OS X 10.13, ali pa novejši (s posodobitvijo FW deluje celo z Android 5.0.1 ali novejšim mobilnim sistemom). Naprava, s katero želite ta video grabber uporabljati, pa mora imeti UVC podporo. Edina omejitev uporabe Aten UC3020 pa je, da video grabber ne more zajemati vsebine, zaščitene s HDCP (Playstation 4 omogoča izklop te zaščite, vendar pa z izklopom HDCP ne podpira več vseh možnosti oziroma se lahko zgodi, da ne omogoča predvajanja video sekvenc v igrah).
Aten UC3020 lahko uporabljate tudi kot napravo za zajem slike z vaše GoPro, ali DSLR kamere (več si lahko preberete v tej rešitvi).

Aten VS-182A 4K množilnik slike
Aten UC3020 Video Grabber

Sedaj pa so potrebni le še HDMI kabli (celotna ponudba HDMI kablov podjetja Tech Trade se nahaja na tej povezavi) za priključitev konzole na množilnik slike in množilnika na TV ter na video grabber. Da se HDMI kabli med seboj ne zapletajo, sem za povezavo množilnika s TV in video grabberjem uporabil “flat” kable proizvajalca SBOX (ogled in nakup možen na tej povezavi). Prav tako pa ta kabel omogoča prenos do 4K ločljivosti, kar poskrbi za ”future-proof” kabla. Ker pa ima docking station konzole manj prostora za speljavo kabla, sem za priključitev konzole na množilnik uporabil kable proizvajalca Delock. Prednost tega HDMI kabla je v izjemno tankem kablu in  manjših HDMI konektorjih (kabel si lahko ogledate in kupite na tej povezavi).

Ko je vse povezano in priklopljeno, pa ostane le še izbira programske opreme za stream. Sam uporabljam OBS, kjer sem moral dodati tako napravo za zajem slike (video grabber), kot tudi zajem zvoka zunanje naprave (prav tako video grabberja).

Postopek dodajanja se razlikuje od programa do programa, vendar je približen postopek prikazan na slikah spodaj (pomembno je, da dodajate napravo HDMI to U3 capture – Video Grabber)

Dodajanje slike UC3020 Video Grabber-ja

Dodajanje zvoka UC3020 Video Grabber-ja

Ko imate svoj program za zajem nastavljen, pa lahko streamate neposredno na vašo izbrano platformo, ali pa seveda to shranite in nato v programu za urejanje videa obdelate (npr. z uporabo Adobe programov ali Final Cut Pro, če ste uporabnik ”jabkov”).

Kot že omenjeno gre zahvala za izvedbo rešitve podjetju Tech Trade d.o.o Trzin.

Rezultat moje rešitve si lahko pogledate na gaming kanalu DTR (na tej povezavi).

Spisal in uredil: Razergamer165

Scroll to Top